Než začnu cvičit

KONTAKTUJTE NÁS PROSÍM POUZE V PROVOZNÍ DOBĚ / Pondělí - Pátek: 8.00 - 16.00 Hod. Děkuji za pochopení

Základním výcvikem by měl projít každý pes včetně jeho majitele, ať už se s ním později budeme chtít věnovat jakékoli jiné činnosti. Poslušnost psa je základním kamenem dobrých vztahů nejen v domácí smečce (lidské i psí), ale i tam, kde se s ním pohybujeme - na vycházkách, při cestování nebo u vašeho veterináře.

Bez vzájemné důvěry (i my musíme psovi věřit) a dobrého kontaktu se psem, bude další výcvik velmi obtížný a výsledky asi nebudou takové, jaké jsme si představovali. Dobrý vzájemný vztah začíná výchovou, která postupně přechází přes základní návyky ve výcvik a i dál se s ním prolíná. Máme-li nějaké nedostatky ve výchově našeho psa, těžko je budeme dohánět ve výcviku. Jen nácvik poslušnosti nám bude pomáhat k ujasnění vztahů mezi námi a psem.

Na výcvik psa není nikdy pozdě. Musíme ho jen přizpůsobit stupni vycvičenosti (jestli alespoň už něco umí). I dospělého psa učíme nejdříve jednodušší cviky a potom teprve složité. U staršího (zdravého) psa půjde rychleji např. překonávání překážek, protože už nemusíme brát takový ohled na vývoj kloubů a kostry jako u štěněte nebo mladého psa. Přesto musíme mít trpělivost, některé cviky nemusí jít tak rychle, jak bychom očekávali (ty, které vedou např. k podřízenosti psa). Správně vychovaný a zaměstnaný pes nemá sklony k toulání, nevybíjí si agresi na všech kolem, neprojevuje se u něj v takové míře destrukční chování z nudy...

Výcvikem se lidé zabývali odedávna. Cvičitelé své dobré i špatné poznatky postupně shromažďovali, vyhodnocovali, zaznamenávali a předávali je dál novým generacím. Tak vznikly různé metodiky výcviků - podle využití psů, které se postupně doplňují o nové poznatky, aby byl výcvik úspěšnější.

Jsou to léty ověřené postupy - metody, podle kterých se psi cvičí. To, jaké a jak obtížné cviky pes musí umět a provádět na povel psovoda, uvádějí platné zkušební řády. Podle zaměření mají své názvy. Stupně náročnosti určují jednotlivé zkoušky (většinou mají 3 stupně). Závody např. ve všestranném výcviku se pořádají podle stupňů obtížnosti zkušebních řádů.
Nikdo nás nemůže nutit, abychom psa podle ověřených postupů cvičili.

Ale budeme-li chtít dosáhnou dobrých výsledků ve vybrané činnosti nebo při zkouškách (závodech) podle zkušebních řádů, dojdeme podle známých metod k cíli snadněji a dříve.

O to více je jeden nejdůležitější faktor: Vždy Vás musí při výcviku vést zkušený a vzdělaný kynologický instruktor nebo kynologický trenér, pokud vás vede ve výcviku někdo, kdo nemá dostatečné zkušenosti z mnoha typy plemen, zkušenosti z oblasti etologie psů a sám má jen základní zkoušky se svým psem a je chytrý jak rádio, tak takovým "trenérům" se vyhněte. Nekvalitní trenér-instruktor-psí kouč apod. Vám dokáže někdy absolutně nenávratně psa poškodit a Vám znechutit další práci se psem...

Kynologické výcvikové centrum K-9 TRAINING - PSÍ PSYCHOLOGICKÉ CENTRUM 2001 - 2023 / Výcvik psů Pelhřimov, Převýchova psů, Kynologie Pelhřimov, Cvičák Pelhřimov, Kynologické centrum Pelhřimov, Výcvikové centrum pro psy Pelhřimov, Chov psů Pelhřimov, Výživa psů Pelhřimov, Psí trenér Pelhřimov, Trenér psů Pelhřimov, Internátní výcvik psů Pelhřimov, Individuální výcvik psa Pelhřimov/ Kynologické výcvikové víkendy, Individuální víkendové výcviky, Převýchova psů, Psí psychologické centrum, Polepšovna mazlíčků, Psí psycholog, Odborná převýchova psů, Kynologické poradenství, Etologie psů, Chov psů, Výživa psů, Psí polepšovna Pelhřimov / IČ 86877992 Instruktoři a lektoři centra: Zdeňka a Vojta Maurerovi