Sociální chování psů:
Pes je sociální zvíře, které je naučené žít ve smečce a při řádné výchově se umí orientovat i uvnitř hierarchie smečky. Prostě ví, kde má své místo. V lineární hierarchii je intenzivní loajalita uvnitř skupiny. Pes si po mnoho let, kdy byl domestikován ponechal vrozené schopnosti jak fyziologické, tak psychologické a emotivní. Je jen na nás abychom tyto krásné a nezaměnitelné schopnosti vždy využili pro naše dobro a ne pro naše ZLO!!!
Existence a povaha osobnostních rysů u psů byly studovány u bezmála 16.000 psů ze 164 různých plemen. A víte c, bylo identifikováno za chování? Např.: hravost, zvědavost, nebojácnost, náklonnost, družnost, agresivita, plachost, nesmělost, teritoriální ochrana apod.
Ve zprávě se nadále uvádí, že dominance je vzácná u volně žijících vlků a nevyplývá ze sexuálního soutěžení. Za to, u psů domácích je dominance čím dál více na vzestupu a jasně na tom nesou podíl nezkušení majitelé a chovatelé psů.
Koncept společenské hierarchie u psů není natolik ověřený a je stále kontroverzní. Už pro štěňata je strašně důležitá socializace a učení biokomunikace.
Lidské upevnění:
Je pravdou, že existují individuální rozdíly v interakcích mezi psy a jejich lidskými páníčky, které mají výrazný vliv na pozdější chování psa. Majitel štěněte se musí intenzivně zabývat chováním svého miláčka. V případě, že nemá žádné nebo malé zkušenosti a pokud si s něčím ve výchově neví rady ihned by měl kontaktovat nebo ihned vyhledat zkušeného behaviorálního terapeuta nebo alespoň velice zkušeného kynologického instruktora. Problém je lépe řešit ihned, protože spolu s věkem psa problém jen narůstá a v psím chování se upevňuje a v dospělém věku psa vygraduje.